• Home

štvrtok 31. augusta 2017

ExperimentI knew it was time to create a blog post when I finished this thing... it is the most glitter and circus clothing i own now, so it can be quite a good new begging.
Anyway. This is first of my demi-transparent bodysuits series and even more sequins are on they way from china, so there is a lot to look forward ;) And if you're wondering where did my eyelashes went, well... i used like 5 kinds of eyeshadows but forgot mascara. Typical.

I wanted to sew something like this for quite long, but i was not sure if it would look good so i took time.. and it was meant to be red at first but i didn't have enough red pailletes, gems, sequins and stuff so it happened to be blue and now it fits the theme so nevermind (but red is definitely coming once). Inspired by everything pretty from marmaids and gems to rhytmic gymnastic's costumes.

Hope you'll come back for more glitter soon :*
Xoxo Katarina

P.S.: yes, of coure, there is fabric under sequins.


Sk: Vedela som, že je čas priviesť blog späť k životu keď som ušila túto vec. Je to najviac trblietavá a cirkusová vec ktorú mám, takže je to fajn na začiatok niečoho nového.

Prvé zo série polopriesvitných bodičiek, a ďalšie trblietky sú na ceste z číny takže sa je na čo tešiť. Pôvodne to malo byť v červenom prevedení, ale na to bude čas neskôr. Inšpirované asi všetkým čo mám rada od morských panien a drahých kameňov po kostými z modernej gymnastiky.

Dúfam, že sa uvidíme pri ďalších trblietavých veciach čoskoro.
Xoxo Katarina

P.S.: áno, je to podšité  
3 komentáre :

  1. Myslím, že jsem se zamilovala, vypadá to naprosto dokonale! :o

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Vau, opravdu odvážné body :)! Na můj vkus je to málo zahalující, respektive to působí tak nedodělaně, ale chápu, že je to zkušební verze. Já bych přidala ještě víc třpytek/kamínků a místo véčkového výstřihu zkusila kulatý :).

    OdpovedaťOdstrániť